Dela nyhet
Föreningsaktiviteter i helgen
23 aug 2019 6 kommentarer
I helgen kommer alla våra sektioner vara igång.
Kom gärna och stöd och heja fram våra lag om ni har tid och är i närheten.
Innebandy
Innebandyns herrar spelar sin första match för säsongen då man åker till Arlanda för träningsmatch som en del av förberedelse inför seriestarten av div 3 norra. Herrarna som vann div 4 förra säsongen spelar säsongen 19/20 i div 3 norra.
Rugby
P18 kommer samträna med Exiles på skarpnäcksfältet lördag kl 11:30 som en del av förberedelse inför köpenhamnsresan där man är inbjudna av danska klubben Speed.
P14, U12 och U8/U10 åker till rugbyfestival i Enköping på lördag.
Fotboll
Herrarna har spelledigt denna helg efter intensivt matchprogram och en tung vinst senast i derbyt mot FC Djursholm.
Damerna möter Reymersholms IK på Zinkensdamms IP kl 18 på söndag.
P04 spelar bl.a. ett derby mot IK Frej i P15-kval till U16 söndag 17.30 på Erikslund.
P05 spelar i kväll fredag kl 18:30 på Erikslund mot Vallentuna. Vid vinst eller oavgjort kliver man upp i serieledning i div 2A.
P06 möter Vallentuna borta i kväll fredag kl 20. Laget satsar på sin andra raka trepoängare för att hålla undan för just Vallentuna i tabellen.
Matcher som spelas på Erikslund i helgen
2019-08-23 18:30 P14- 2A Täby United FC 2 - Vallentuna BK 1
2019-08-24 13:00 P15- 4A Täby United FC 4 - FC Järfälla 2
2019-08-25 08:45 P10-28 Erikslunds KF Grön - IFK Stocksund 3
2019-08-25 09:00 P 8- 2 Erikslunds KF Grön - Bollstanäs SK 2 Gul
2019-08-25 10:00 P 9- 3 Erikslunds KF Grön - IFK Lidingö FK 8 vit
2019-08-25 10:00 P10- 3 Erikslunds KF Svart - Djurgårdens IF FF 6
2019-08-25 11:00 F 9- 2 Erikslunds KF Svart - Bollstanäs SK Svart
2019-08-25 11:15 F10- 3 Erikslunds KF Svart - IK Frej Täby FK Svart
2019-08-25 12:30 F11- 1 Erikslunds KF Svart - IFK Stocksund 1
2019-08-25 12:30 P11-13 Täby United FC Röd - IK Frej Täby FK Röd
2019-08-25 13:45 P11-30 Täby United FC Grön - Vallentuna BK 2
2019-08-25 13:45 P12-13 Täby United FC Röd - IK Frej Täby FK 1
2019-08-25 17:30 P15-kval till U16 Täby United FC 1 - IK Frej Täby FK 1
Föreningens samtliga aktiviteter denna helg.
Fredag
17:00 Fotboll » P08 » Träning Erikslunds BP
18:30 Fotboll » P05 » Vallentuna BK 1 hemma (P14- 2A) Erikslund 1
19:00 Innebandy » Herr » Arlanda IBK borta (Träningsmatcher) Ekilla Sporthall
20:00 Fotboll » P06 » Vallentuna BK 3 borta (P13- 4A) Vallentuna IP 3
Lördag
09:00 Fotboll » P08 » Sollentuna FK 20 borta (P11- 5) Norrvikens IP 115
09:00 Fotboll » P09 » IFK Österåker FK 3 borta (P10- 9) Åkersberga IP 22
09:00 Rugby » P14 » Rugbyfestival -- Enköping Sandbrogatan 2, Enköping
09:15 Rugby » U8/U10 » Enköpings Rugby Festival Enköpings Rugbyklubb
10:00 Fotboll » F2010 » Enebybergs IF 2 borta (Sanktan 2019 - EKF Grön) Enebybergs IP 35
10:30 Fotboll » P2011 » IFK Vaxholm Vit 1 borta (P 8- 3) Vaxö IP 115
10:40 Rugby » U12 » Festival 6 - Enköpings RK Enköpings RK
11:00 Fotboll » P04 » Teori+ praktik spelidé Åkerberg IP
11:30 Rugby » P18 » Samträning Exiles Skarpnäcksfältet
12:00 Fotboll » P05 » IFK Lidingö FK 8 vit borta (P14- 3A) Högsätra BP 1
12:00 Rugby » P16 » Träning TRC - Täby Rugby Center
12:30 Fotboll » P07 » IK Frej Täby FK 4 borta (P12-27) Vikingavallen/Täby IP 3
13:00 Fotboll » P04 » FC Järfälla 2 hemma (P15- 4A) Erikslund 1
13:30 Fotboll » P05 » Täby FK 61 borta (P14- 4A) Skarpäng 1
13:30 Rugby » U8/U10 » U8/U10 BBQ - Meanock house! Nederhassla,Häggeby kyrkväg 48
14:00 Rugby » Herr/P20 » Norrköpings RK Troján borta (Division 1 Norr) Bollspelaren
15:00 Fotboll » P2012 » Träningscup Vikingavallen
Söndag
08:45 Fotboll » P09 » IFK Stocksund 3 hemma (P10-28) Erikslund 11
09:00 Fotboll » P2011 » Bollstanäs SK 2 Gul hemma (P 8- 2) Erikslund 126
09:30 Fotboll » P04 » Enebybergs IF 3 borta (P15- 3A) Enebybergs IP 2
10:00 Fotboll » P09 » Djurgårdens IF FF 6 hemma (P10- 3) Erikslund 11
10:00 Fotboll » P2010 » IFK Lidingö FK 8 vit hemma (P 9- 3) Erikslund 126
11:00 Fotboll » F2010 » Bollstanäs SK Svart hemma (Sanktan 2019 - EKF Svart) Erikslund 125
11:00 Fotboll » P2010 » Vallentuna BK 1 borta (P 9- 4) Vallentuna IP 315
11:15 Fotboll » F09 » IK Frej Täby FK Svart hemma (F10- 3) Erikslund 11
12:00 12:45 Fotboll » F2010 » Täby FK 22 borta (Sanktan 2019 - EKF Vitt) Näsbydal 115
12:00 Fotboll » P2011 » Brottby SK borta (P 8- 1) Össeby IP 125
12:30 Fotboll » F08 » IFK Stocksund 1 hemma (EKF F11-19) Erikslund 11
Och sist men inte minst (fast det är dom ju) vill jag slå ett slag för våra yngsta i åldrarna 5-8 år som tränar på Erikslund söndagar kl 15 och 16 samt på Vallatorp kl 17. Kom förbi och upplev glädjen hos våra yngsta.
Kommentarer
Linda 23 aug 2019
Tack för rolig info!!
23 aug 2019
Grymt info! Mer sånt tack 👏👏👏
Henrietta Forsslunf 24 aug 2019
👍
Charlotte Siljebrand Nisses 25 aug 2019
Wow vilket härligt inlägg!
Jonas Castenvik 25 aug 2019
Bra info Lennart!
Linn 25 aug 2019
Super bra info👍😀